לפרטים והזמנות - התקשרו עכשיו - 03-5551080 | info@cityul.co.il

פסק זמן כפרי בתוך העיר – שכונת המפסטד בלונדון

| פסק זמן כפרי בתוך העיר – שכונת המפסטד בלונדון |

שכונת “המפסטד” בצפון לונדון מהווה מעין הכלאה בין העיר לבין הכפר. מדובר בשכונה אלגנטית בעלת אווירה כפרית במיוחד אשר משכה אליה במשך השנים אינספור ציירים, סופרים ואנשי רוח. בסיור שלנו נבקש לגלות האם עדיין ניתן למצוא רמזים ליצירותיהם.

 

ההיסטוריה של המפסטד

בסוף המאה ה-17 בתקופתו של המלך ג’ורג’, החלה ההתיישבות המאסיבית בשכונה הצפון-לונדונית “המפסטד”. הסיבה הראשונית להתיישבות באזור הייתה ככל הנראה המעיינות שבה, אשר למים שפרצו מהם יוחסו שלל סגולות. ראשית היו אלו סגולות ניקוי עבור כבשים, וכך נמשכו לשכונה שלל חוואים. מאוחר יותר, היו אלו סגולות רפואיות, ואז נמשכו רבים נוספים.

אך לאחר ההתיישבות הראשונית, השכונה החלה לקבל ערך גבוה כשלעצמה, בעיקר בגלל המיקום שלה. עם ניתוק יחסי ממרכז העיר, המפסטד הפכה למעוז כפרי בתוך העיר, פסק זמן רוחני מן העומס האורבני שהפך לנחשק במיוחד בעיני אנשי רוח ממגוון מקצועות. האמנים החלו למלא את השכונה, הסופרים ואף המדענים.

השכונה קיבלה מעמד גבוה וכך הצליחה להפוך כיום לאחר מן השכונות היוקרתיות בלונדון. עם אווירה מרוממת נפש, עם הפארק הגדול לצידה ועם ההיסטוריה הרבה שלה, מדובר באחד מן המוקדים המעניינים ביותר בלונדון.

פאב The Spaniard Inn

בשכונת המפסטד תמצאו את אחד מן הפאבים המפורסמים ביותר של לונדון, The Spaniard Inn, שהוכתר כמה פעמים לאחד מבין הפאבים הטובים ביותר בעיר ולבעל תפריט הפאבים הטוב ביותר. הפאב נבנה לפני תור הזהב של המפסטד, בשלהי המאה ה-16, וניתן להרגיש את ההיסטוריה הארוכה שלו בשהייה בו. הקירות עשויים עץ, הריהוט עתיק ועל המדפים ניתן למצוא ספרים בכריכות עור. מחוץ לפאב מצויה מרפסת ישיבה בצורת גן ירוק, אשר מומלצת במיוחד למבקרים בקיץ.

הפאב הוזכר בספריו של צ’רלס דיקנס, ואף מופיע בספר דרקולה. בנוסף לכך, שמו של הפאב נכרך פעמים רבות עם שודדי הדרכים אשר היו אוהבים לבקר בו בתחילת דרכו, שכן היה ניתן לתצפת על הדרך הראשית ללונדון מתוכו וכך לאתר נוסעים עמידים. האגדה מספרת ששודד הדרכים המפורסם דיק טרפין היה מבקר קבוע בפאב.

פלסק וולק – ” flask walk”

חלק חשוב מן ההיסטוריה של המפסטד ניתן למצוא בפלסק וולק, רחוב הנקרא על שם הפאב שניצב בו בעבר. באותו הפאב נהגו למכור לקהל הרחב בקבוקים של מי מרפא מן המעיינות של המפסטד, אשר היוו את אחת הסיבות לתיישבות המאסיבית בשכונה. עוד ניתן למצוא ברחוב את הבאר העתיקה ממנה נהגו לשאוב את המים, על אף שהיא כבר אינה שמישה כיום.

פארק המפסטד הית’

בעוד שמרבית הפארקים בלונדון מטופחים בכל אמצעי הגינון האנגליים הקפדניים, פארק המפסטד הית’ נותר פראי למחצה. הוא כולל אגפים שאינם מטופחים כלל על ידי אדם. כך, הסיור בפארק יוצר חוויה כפרית הרבה יותר בעלת גוון אותנטי. הפארק כולל מספר אגמים, חורשות, שטחי דשא גדולים ואף ביצה. כך ניתן לטייל בשבילי הפארק וליהנות מהנופים הכפריים מבלי ממש לצאת מהעיר.

הצפייה בצורות הנוף בפארק אינה ההנאה היחידה שהם מספקות, ובימים יפים ניתן לשחק על הדשא ואף לשחות באגמים. בנוסף לנופים הטבעיים, הפארק מציע גם אטרקציות נוספות – פסל “הסופר” המרשים, תערוכת ציורים הפתוחה לקהל הרחב בבית קנווד ואף הופעות עם כניסה חופשית בחודשי הקיץ.

האגדה מספרת שהפארק הפראי הזה הוא שנתן את ההשראה לסופר המפורסם ק. ס. לואיס לכתוב את סדרת הספרים, “סיפורי נרניה”.

גלילה לראש העמוד
×
דילוג לתוכן